Leasing jest formą umowy między dwoma stronami, na mocy której jedna ze stron przekazuje drugiej za określoną terminowo kwotę, prawo do korzystania z określonej w umowie rzeczy. Umowa podpisywana jest na jasno określony w umowie okres. Leasing jest więc swoistą dzierżawą, czy najmem, którego przedmiotem są najczęściej samochody, urządzenia i maszyny, które ze względu na koszty ich zakupu stają się często nieosiągalne dla wielu firm poza leasingiem.
Biznes i leasing
Leasing dzielimy ze względu na ilość stron, które występują w umowie leasingowej oraz ze względu na sam tym umowy. Pierwsza grupa to leasing bezpośredni oraz pośredni. Bezpośredni polega na podpisywaniu umowy użytkownika z samym producentem. W leasingu pośrednim jako trzecia strona pojawia się najczęściej pośrednik – np. przedsiębiorstwo leasingowe.
Ze względu na sam typ leasingu możemy go podzielić na: finansowy, operacyjny oraz zwrotny. Leasing finansowy charakteryzuje się bardzo prostymi zasadami. Za określoną w umowie kwotę jedna strona oddaje drugiej w użytkowanie przedmiot na określony czas, za określone przez strony raty leasingowe. Leasing operacyjny to forma, która pozwala stronie korzystającej z prawa do korzystania z danego przedmiotu, na jego zakup po skończeniu trwania umowy. Ostatni, czyli leasing zwrotny to dość specyficzny mechanizm, którego działanie polega na tym, iż leasingodawca nabywa od przyszłego leasingobiorcy najczęściej nieruchomość, którą później oddaje w leasing leasingobiorcy. Po skończeniu trwania umowy, która trwa najczęściej ok. 10 lat, leasingobiorca może stać się ponownie właścicielem tejże nieruchomości. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie mają kapitału na prowadzenie swojej działalności lub jej założenie.