W dzisiejszych czasach większość ludzi zaczyna w coś inwestować. Chodzi przede wszystkim o to, że lokują pieniądze w różne sprawy. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić czym są fundusze inwestycyjne i jakie są ich rodzaje.
Biznes. Wszystko o funduszach inwestycyjnych
Nie każdy sobie zdaje z tego sprawę czym tak naprawdę one są. Niby termin znany, ale jednak nie do końca. Wszystko to co powinniśmy wiedzieć o funduszach inwestycyjnych, to to, iż jest to nic innego jak forma wspólnego inwestowania. Polega ona oczywiście na tym, iż środki pieniężne, które zostały wpłacone przez uczestników funduszu są lokowane w sposób zbiorowy. Co więcej, takimi uczestnikami mogą być i osoby indywidualne, czyli tak zwane osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Osobami prawnymi w tym przypadku mogą być różnego rodzaju przedsiębiorstwa, miasta, gminy. Ale nie tylko. Mogą nimi zostać także inne podmioty i jednostki organizacyjne, które po prostu nie posiadają osobowości prawnej. Najczęściej takie fundusze lokowane są w akcje czy inne prawa majątkowe. Zaletą tego typu funduszy jest fakt, że inwestor nie musi posiadać dużego kapitału.
Klasyfikacja funduszy
Fundusze inwestycyjne można sklasyfikować w następujący sposób:
- Fundusze otwarte, FIO – to fundusze, które mają zmienną liczbę tytułów do uczestnictwa w funduszu jednostek uczestnictwa; Fundusze skierowane są do trzech grup. Zaliczyć można do nich między innymi: osoby fizyczne, osoby prawne oraz takie, które w ogóle nie posiadają osobowości prawnej; Ponadto otwarte fundusze zbywają jednostki, które biorą udział i dokonują one ich odkupienia na żądanie uczestnika funduszu.
- Fundusze zamknięte, FIZ – to typ funduszy, które posiadają zasadniczo stałą liczbę tytułów uczestnictwa certyfikatów inwestycyjnych). Certyfikaty mogą być: publiczne i niepubliczne lub imienne i na okaziciela;
W wachlarzu inwestycyjnym funduszu zamkniętego mogą być zbywalne między innymi:
- papiery wartościowe- zaliczamy do nich różne akcje i obligacje,
- wierzytelności – pomijamy osoby fizyczne,
- instrumenty rynku pieniężnego.
- pochodne prawa majątkowe,
- instrumenty pochodne.
Podsumowując niniejszy artykuł na pewno dużo osób zastanawia się czy warto w ogóle inwestować w fundusz inwestycyjny? To wszystko zależy od Ciebie i od Twoich indywidualnych potrzeb. Jak ktoś ma duże potrzeby to może pomyśleć nad pomnażaniem pieniędzy. Jednak nie zawsze to jest opłacalne. Czasami może zdarzyć się tak, że więcej stracimy niż zyskamy.